שלווה, למה זה טוב?
מי מאיתנו לא היה רוצה להפליג בים של חייו כשבירכתי ספינתו עוגן בטוח של רוגע ושלווה, תרופה יקרת ערך של חוסן נפשי שתעמוד לרשותו בעת הסערה? 
מי מאיתנו לא היה מעדיף לצאת לעולם מצויד בתודעה מאוזנת ונינוחה, תודעה שאינה חרדה מפני העתיד, לא מתחרטת על העבר, תודעה שיודעת להתמודד בעוצמה רכה עם כל מה שהחיים מביאים לפתחנו? 

ממש כמו הגוף, כך גם הנפש חשופה לאיומים והתקפות, ועומדת לא פעם מול אירועים העלולים לערער את שיווי המשקל שלה. אכזבות קטנות, חוסר מזל משווע, טרגדיות של ממש - כולנו היינו, ועוד נהיה, בסרט הזה. 
שלוות נפש equanimity הינה יכולת מכוונת לשמור על רוגע פסיכולוגי למרות ולנוכח קיומם של שלל איומים וגורמי לחץ. 

למה לא פשוט לשמור על שלוות נפש? 
המערכת העצבית שלנו, בני האדם, התעצבה במשך מליוני שנים במטרה לתמוך בהישרדות. כדי להשאיר את אבות אבותינו בחיים, המוח של ההומו-ספיאנס פיתח יכולת להימצא כל העת בהלך רוח של "ערנות דרוכה" , בסריקה מתמדת של הסביבה בחיפוש אחר איומים ושיבושים, חוסר נינוחות כרונית ודאגנות על אש קטנה. התכונה הזאת מוטמעת עמוק בהתנהגותנו, עד כי רובנו נתקשה כלל להבחין בה. זו אמנם אסטרטגיה מצוינת להבטיח את הישרדות המין שלנו, אך המחיר האישי יקר, שוחק ועוכר איכות חיים.

המוח שלנו כוון ע"י האבולוציה לגלות ערנות כלפי כל מה שעלול להיות מסוכן ומאיים ולהתייחס באדישות כלפי כל היתר. הטריק הזה שמר על חייהם של אבות-אבותינו ושירת את השרדותם.  על הדרך הוא מילא את גופם בשלל הורמוני דחק וסטרס, שלא תרמו לאיכות ואריכות ימים (בינינו, למי היה אכפת מאיכות ואריכות ימים כש תוחלת החיים עמדה על 30 שנה). "אימא טבע" מעדיפה את הישרדות המינים על פני חיים של שלווה, סיפוק נפשי ואושר. היא רוצה אותנו דרוכים, דאגניים ולא כל כך מרוצים.

האם ניתן לפתח שלוות נפש?
מסתבר שכמו שרירים מנטליים אחרים, גם השריר הזה לגמרי בידנו. שלוות נפש אינה תכונה גנטית מולדת וגם לא מתת שמים של יחידי סגולה. כולנו יכולים, באמצעות אימון ואימוץ הרגלים מיטיבים, להעלות את מפלס השלווה בחיינו, לשפר את עמידותנו לסטרס נפשי ואת יכולתנו להתאושש ממשברים.
זה למעלה מעשור שאני מספק לפונים אליי סביבה מוגנת ומכילה לפרוק מעצמם מטען רגשי שמפריע להפיק את המיטב מהחיים, מלמד ומאמן נשים וגברים לנווט את חייהם ללא לחץ ומתח נפשי. 
בואו לגלות רבדים עמוקים של שקט ושלווה בתוך התודעה שלכם. הם היו שם מאז ומעולם. 

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png