כמה מיתוסים ואמונות שהשתרשו ביחס לתרגול
מיינדפולנס ומדיטציה בכלל, שאולי כדאי להפריך:

מדיטציה זה לרוחניים
זה נכון שתורות רוחניות רבות דוגלות בתרגול הזה, אבל לא חייבים שום גישה רוחנית כדי ליהנות מפרות התרגול.

מדיטציה זאת פעילות קשה
הרושם הזה נוצר בעיקר אצל מי שמתאמצים יתר על המידה כדי להתרכז במהלך התרגול או אצל אלה שנצמדים בכל כוחם לתוצאותיו. יש גם מי שמודאגים מדי שמא הם מתרגלים בצורה לא נכונה.

מדיטציה זה למי שיש לו עודף זמן

תרגול קבוע של מדיטציה משנה את ההתייחסות לזמן, את הפרספקטיבה לגבי זרם החיים במימד הזמן. כשמתרגלים קבוע, לפתע יש יותר זמן. הכל פחות לחוץ, הדופק נמוך יותר, לחץ הדם יורד, הנשימה איטית יותר יש פחות הורמוני סטרס בגוף.
 

לוקח הרבה שנים עד שרואים תוצאות
יש תוצאות ארוכות טווח ויש כאלה שמגיעות מהר יחסית. מספר שבועות של תרגול יומי וכבר נרשמים שינויים פיזיולוגיים במבנה המוח של המתרגל. תופעות לוואי מיידיות - פחות חרדה, יותר שלווה.
 

כדי למדוט בהצלחה חייבים להשקיט לגמרי את המיינד, להעלים את המחשבות
זה ככל הנראה המיתוס שאחראי למירב יחסי הציבור הרעים שיצאו למדיטציה ואף אחראי במישרין לכך שמתרגלים חדשים נוטשים את התרגול מתוך תסכול. תרגול מדיטציה אינו עצירת המחשבות או ריקון התודעה. כשמגיעים בגישה כזאת רק מייצרים עוד לחץ ומגבירים את הקשקשת הפנימית. אנחנו לא יכולים לעצור את המחשבות או לשלוט בהן, אבל אנחנו כן יכולים להחליט כמה תשומת לב וחשיבות להקדיש להן. באמצעות התרגול אנחנו מתוודעים לרווחים שבין המחשבות ולאט לאט מרחיבים את הרווחים האלה. ככל שמתמידים בתרגול מוצאים את עצמנו יותר ויותר בתוך המרווחים השקטים. כדאי לזכור - עצם המודעות לכך שיש לנו "מחשבות" היא כבר התקדמות עצומה. רב בני האדם בעולם מאמינים שהם המחשבות של עצמם. המחשבה "יש לי מחשבה" היא אולי המחשבה החשובה ביותר שחשבתם אי פעם. זאת ההתחלה של תזוזה בנקודת הייחוס הפנימית - מהזדהות מוחלטת עם כל מה שחולף בראש שלנו לנוכחות צופה. ככל שההזדהות פוחתת חווים יותר שלווה ונפתחים לאפשרויות חדשות.


במהלך התרגול אמורים לחוות תחושות התעלות 
למרות שבמהלך התרגול יכולים להופיע מיני מצבים מנטליים טובים ן/או נעימים, אלה אינם המטרה של התרגול. פרות התרגול צצים ובאים לידי ביטוי דווקא ברגעים שבהם את/ה לא מתרגל/ת.

ובנימה קצת יותר אישית:

התוודעתי למיינדפולנס לפני כ-20 שנה, כשחיפשתי מרגוע ומנוח לתודעה התזזיתית שלי, תודעה שתמיד הייתה עסוקה בדבר הבא, בחופשה הבאה, בהישג הבא, תודעה שלא אפשרה לי להירגע, להתרווח וליהנות מהשפע שהיה מונח כל העת לפיתחי.
התרגול אפשר לי להכיר את הרעש שמתחולל אצלי בראש ולהבין את האופן שבו הוא משפיע על הרווחה שלי.
עם השנים, ככל שהתעמקתי בתרגול, למדתי כיצד להשקיט את עוצמת הרעשים, כיצד לא לאפשר להם לנווט את חיי, כיצד להיות אדם מאושר יותר. 

מאז אני מתרגל מיינדפולנס כבשגרה, מעת לעת יוצא לריטריטים ארוכים ובשנים האחרונות חולק את הידע והניסיון שצברתי עם אנשים שרוצים להכניס לחייהם יותר אושר ורוגע. התרגול הזה משנה חיים.
מילה של חכם זקן.

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png