מס' 27

הצבת מטרות בחיים היא רעיון לא רע, כל עוד לא שוכחים שהחיים עצמם מתרחשים בדרך אליהן


עצה לחיים: אל תדבקו למטרות

תלמיד שזה עתה הצטרף למנזר, ניגש למורה הזן ושואל: "אם אלמד אצלך במנזר, כמה שנים ייקח לי להגיע להארה? " עונה המורה בפסקנות: "10 שנים." "ואם אהיה חרוץ, אלמד מבוקר עד ערב, אעשה הכל בחצי זמן, לא אסתכל שמאלה ימינה, אהיה מסור וממוקד במטרה, כמה זמן זה ייקח ?", שואל התלמיד. המורה מהסס לרגע ועונה: "20 שנה." "איך זה יכול להיות? " , שואל התלמיד ההמום. "תראה", עונה המורה, "כשעין אחת שלך כולה ממוקדת במטרה, נשארת לך רק עין אחת למצוא את הדרך."

אחד המאפיינים הבולטים של החברה שבה אנו חיים, הוא המיקוד במטרה. אנחנו נמדדים ומודדים את עצמנו על פי יכולתנו לעמוד ביעדים שקבעו לנו או שקבענו לעצמנו. דבקות במטרה היא ערך שעל פיו חונכנו, שעל פיו אנחנו מחנכים את הדורות הבאים, ושעליו מושתתים חלקים נרחבים ממערכות התגמול בחברה ובכלכלה שלנו. אכן, בכל הקשור לקידמה ולהתפתחות כלכלית, למיקוד במטרה יש יתרונות מובהקים. אפשר לומר שזאת אסטרטגיה מנצחת. ואולם מה קורה לנו פנימה כאשר כל כולנו ממוקדים במטרה? איך זה מרגיש מבפנים כשכל משאביך מגוייסים לטובת אירוע עתידי, אירוע שאולי יקרה ואולי לא? ומה עם כל מה שקורה לנו בעודנו חותרים לעבר המטרה? הרי מה שקורה בדרך לשם זה למעשה החיים, לא ככה? ומה אם לא נגיע למטרה המיוחלת? ומה אם כן נגיע, ואז נגלה שבעצם הצבנו לעצמנו מטרה לא נכונה?

בראיונות עומק שנערכו עם אנשים מאושרים במיוחד עלה, שהם מתייחסים למטרות כאילו היו מצפן, אזימוט כללי שלפיו יש לנוע לכיוון מסויים, פשוט כדי לא ללכת לאיבוד בדרך. אנשים מאושרים לא נאחזים במטרה ולא תולים את אושרם בהגשמתה. אנשים מאושרים מתייחסים למטרות בקלילות. 

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png