מס' 19


למה בני האדם סובלים - הסבר למתקדמים

כבר מהרגע הראשון שבו נחשפתי לתורת הנפש הבודהיסטית, הציקה לי הקביעה החד משמעית של בודהה על קיומו של הסבל האנושי (סבל במשמעות של כאב פסיכולוגי). היה לי קשה עם הרעיון המופשט משהו , לפיו יש סבל, והוא שם בגלל תשוקותינו, בגלל חוסר ההבנה שלנו את טבען של התופעות סביבנו, ובגלל נטייתנו לפתח יחסי אהבה/דחיה/אדישות עם כל מה שנכנס לנו לשדה הראיה. כך היה עד שלפני מספר שנים נתקלתי באקראי בעבודתו יוצאת הדופן של הנוירו-פסיכולוג      Richard Hanson   שמנסה לקשור בין האמיתות עתיקות היומין של הבודהה לבין המחקרים של השנים האחרונות בתחום מבנה המוח והמערכת העצבית של בני האדם.  לפי Hanson, כולנו, כולל הוא עצמו, חווים סבל בגלל 3 אסטרטגיות הישרדות שאומצו ע"י בני האדם לאורך מאות מיליוני שנות אבולוציה של החיים על כדור הארץ, אסטרטגיות שתומכות בהישרדות הפיזית שלנו ובהעברה של DNA מדור לדור, אבל מנגד גורמות להמון כאב עצבי ורגשי (סבל) לכל מי שמנסה ליישם אותן. אז מה הן האסטרטגיות ולמה הן מכאיבות לנו כל כך? אסטרטגיה מס' 1: כדי לשרוד אני צריך/ה להפריד את עצמי מכל השאר, מכל מה ומי שמסביב, מהעולם. אני ישות נפרדת וזהות נפרדת, מישהו/י שצריך לדאוג לו/ה באופן אינדיבידואלי. יש לי צרכים משלי, חלומות משלי, שאיפות, פחדים, בקיצור ...כל החבילה.

אסטרטגיה מס' 2: כדי לשרוד ולשגשג אני זקוק/ה לסביבה קבועה ומאוזנת. אני צריך שמערכות הגוף שלי יהיו מאוזנות, שהמערכת הרגשית תהיה יציבה, שמערכות היחסים בחיי ישמרו על איזון, שהסביבה הפיזית חלילה לא תשתנה לי וכו 'וכו' 

אסטרטגיה מס' 3: כדי לשרוד ולשגשג, אני צריך לנצל בעקביות הזדמנויות, ולהימנע בכל מחיר מאיומים.


האמת, זה נראה כמו אחלה אסטרטגיות, א'-ב' של הקיום האנושי. רק שמסתבר שכל אחת מהן בנפרד, ושלושתן גם יחד, לא לוקחות בחשבון את האמיתות הפשוטות של החיים:

אמת מס' 1: אנחנו לא באמת נפרדים ומנותקים מכל השאר. כולנו רקמה אחת חייה. הכל מחובר להכל. אנחנו מושפעים מהחלטות ומעשים של פוליטיקאים ובעלי אינטרסים, מאינטראקציות ומערכות יחסים עם בני משפחה או עמיתים לעבודה, ואפילו אדם אקראי שמתעטש לידנו בבית הקפה עשוי להשפיע על מהלך חיינו באופן שקשה לחזות מראש. אמת מס' 2: אין דבר כזה סביבה יציבה ומאוזנת, אי אפשר לספק בקביעות סביבה כזאת. הכל משתנה כל הזמן. תאים מתים, חום הגוף עולה, מערכות יחסים משתבשות, רגשות גואים, הכל בתנועה מתמדת, בכל רגע ורגע.

אמת מס' 3:

לא ניתן לנצל כל הזדמנות שנקראת בדרכנו - חלקן בורחות לנו בין האצבעות, אחרות דורשות מאמץ לא מבוטל, ורבות אחרות מסתברות כמאכזבות במבחן התוצאה. באותן אופן לא ניתן להימנע ב-100% מאיומים. חלקם, בסופו של דבר, ישיגו אותנו, כולל האיום ההוא בה' הידיעה.


ואיך כל זה קשור לכאב רגשי וסבל? מסתבר שבכל פעם שמשהו באסטרטגיות האלה מגיע למבוי סתום או לא מחזיק מים, וזה הרי קורה כל הזמן, כל יום, מופעלת אזעקה שמהדהדת לה בתוך המערכת העצבית שלנו, אזעקה שברמה הלא מודעת מרגישה כמו חוסר נחת, כמו מתח נפשי קל או חשש, ואילו ברמה המודעת יכולה להרגיש כמו חרדה, כעס, מצוקה, או כאב גופני של ממש. לזה בדיוק התכוון בודהה כשאמר שיש סבל בעולם. אנחנו חווים סבל נפשי בגלל אימוץ אסטרטגיות חיים שתומכות בהישרדות הפיזית של האדם, אבל במקביל גורמות לכאב עצבי ורגשי למי שמנסה ליישם אותן.

אז מה היה לנו שם? - אסטרטגיות הישרדות עתיקות יומין, שמתנגשות כל העת עם אמיתות הקיום האנושי - מנגנון משומן של אזעקות שמשדר את עצמו דרך מערכת עצבית משוכללת -  ואדם הקטן בקצה הסקלה שחווה את כל הבלאגן הזה על בשרו.

ויש מה לעשות עם זה, אתם שואלים? יש.

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png