מס' 21

הקול הזה, הדיבור שמתנגן אצלנו בראש, גם אתם שומעים אותו, נכון?  הוא כאילו יוצא הישר מתוך הראש, או לפחות ככה זה מרגיש, נכון?


עיצרו עכשיו את הקריאה ונסו להשטיק את הרול הזה, נסו ליהנות מכמה רגעים של שקט. שימו לב כמה זמן חולף עד שהקול הזה צץ מחדש וחוזר לזמזם ברקע. כמה זמן זה לקח - דקה, שלושים שניות?

גם אם הקולות האלה שלנו נבדלים זה מזה בנימה, בגוון ובעוצמה שלהם,יש להם מחנה משותף ברור. מדובר ברצף בלתי פוסק של רעש מנטלי, מעין דיבור פנימי שמתמלל את מציאות חיינו, מנתח, משווה, דואג, שופט, מתווכח, לפעמים עולה על גדותיו ורק לעתים רחוקות, אם בכלל, עוצר לכמה שניות כדי להישען לאחור ולקחת נשימה. חשבתם פעם של מי הקול הזה, מה תפקידו ולמה הוא בוחר לדבר אליכם? סביר להניח שלפחות לחלקכם, השאלה הזאת תשמע אפיקורסית, מקוממת, או לכל הפחות מטומטמת. "מה זאת אומרת 'של מי הקול הזה' ? זה הקול שלי, זה אני מדבר אל עצמי!"

בעשור האחרון נערכו לא מעט מחקרים שניסו להבין לעומק את תופעת "הקול שבראש", להבין איזה אזורים במוח מעורבים בפעילות הזאת, מה היעוד האמיתי של התופעה ולמה יש לנו כל כך מעט שליטה עליה. ההבנה הרווחת כיום היא ש-"הקול בראש", אותו דיבור רקע בלתי פוסק, הוא סוג של פעילות ביולוגית שהמוח מייצר באופן אוטומטי במסגרת תפקידו כמנגנון הראשי האחראי על הישרדותנו. בבסיסה היא לא שונה מפעולת ביולוגיות אחרות, כמו פעילות המעיים, הכליות, הטחול ואיברים חיוניים אחרים שתומכים בקיומנו. הסיבה היחידה שרב-רובנו מוצאים את עצמנו מזדהים דווקא עם התוצר של הפעילות הביולוגית הזאת (ולא, נגיד, עם השתן, תוצאת הפעילות הביולוגית של הכליות), נעוצה בעובדה שהפעילות הלא רצונית של המוח עושה שימוש במנגנון השפה האנושית, אותו אוצר מילים שמרגיש לנו בדיוק כמו הקול שבו אנחנו משתמשים לדיבור.

ההבנה ש-"המחשבות" שרצות אצלי בראש הן לא יותר מרצף של אותות מתורגמים למילים, שהאנטנות הרגישות של המוח שלי בחרו להביא לידיעתי, היתה עבורי תגלית משנת חיים. לא עוד חייב אני להזדהות בצורה עיוורת עם הקול שמתנגן אצלי בראש, לא עוד חייב אני לקחת ללב כל "מחשבה" עגמומית או רעיון הזוי שחולף אצלי בתודעה. אני לא המחשבות שלי ! זה בסך הכל מחשב-על שמזמזם שם ברקע ומפציץ אותי במעין צרורות ארוכים של הודעות וואטסאפ. תפקידי לבחון מעת לעת את ההודעות ולהחליט למה כדאי להתייחס, ממה חובה להתעלם ומה עדיף להחזיר לשולח למקצה שיפורים. ולעיתים, לעיתים כל מה שנחוץ כדי להיות מאושרים, זה פשוט להעביר את הצ'אט הזה למצב השתק.

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png