מס' 24

המיינד הוא משרת מצוין, אבל חרא של בעל בית. כדאי ללמוד כיצד להשתמש בו נכון, חבל על כל רגע.

עצה לחיים: תרגלו תשומת לב יום אחד אתה סוקר את חייך ומגלה שהם נראים כמו מאבק מתמשך –מסלול מכשולים שצריך לעבור בשלום, רצף של אתגרים לגבור עליהם, הצלחות שצריך להוסיף לרזומה, וברקע ... ים של דאגות וחרדות. מזל שפה ושם יש קצת רגעים  של שלווה ונחת. ממש קצת. ואז את/ה תוהה - זה רק אצלי ככה, או שזאת דרכו של עולם? ככה זה נועד להיות מלכתחילה או שמע משהו השתבש בדרך? מי או מה, אחראי לדרמה הזאת ? מפתיע או לא, אבל מסתבר שהתשובה לשאלות המורכבות האלה נמצאת במקום קרוב, במרחק נגיעת יד, ממש מתחת לאף.  בואו נעשה הכרות אינטימית עם  האחראי הראשי  למועקת החיים, לג'יפה. תכירו את 'התודעה' שלכם, ה- Mind. נעים מאד. אנחנו משתמשים במילה mind (תודעה) כדי לתאר מערכת מורכבת של תהליכים קוגניטיביים כמו ניתוח , השוואה, הערכה, תכנון, זכירה, המחשה, הדמיה וכד', תהליכי "חשיבה" מורכבים, ועם זאת רגילים למדי שהמוח שלנו מבצע על בסיסי קבוע, כמעט בכל רגע נתון. ה-mind  הזה הוא חרב פיפיות - מצד אחד הוא מנגנון-על, האחראי על ההישרדות האישית שלנו,הוא וכלי שימושי ומועיל. מצד שני  אם לא משתמשים בו נכון, הוא פוגע בנו בעוצמה. אמר מי שאמר על זה פעם :  "המוח הוא משרת מצוין, אבל בעל בית גרוע".

יום אחד אתה סוקר את חייך ומגלה שהם נראים כמו מאבק מתמשך –מסלול מכשולים שצריך לעבור בשלום, רצף של אתגרים לגבור עליהם, הצלחות שצריך להוסיף לרזומה, וברקע ... ים של דאגות וחרדות. מזל שפה ושם יש קצת רגעים  של שלווה ונחת. ממש קצת.

מה עושה המיינד ?


בצידו המואר, ה-mind מסייע לבנות מפות ומודלים מופשטים של העולם סביבנו, לחזות את העתיד ולהיערך אליו, לחלוק ידע ולהפיק לקחים, לדמיין דברים שמעולם לא קרו ולהביא להגשמתם, לפתח עבור עצמנו כללי התנהגות יעילים, לתקשר עם אנשים שנמצאים רחוק מאיתנו וללמוד מאנשים שכבר לא בחיים. בצידו האפל, ה-mind  יודע לעשות מניפולציות, לתכך מזימות וקומבינות, לשקר, להטעות, להפיץ עלילות, להוציא דיבתם של אחרים רעה,  להצית כעס ושנאה, להפלות ולנדות, "לחפור" ולהחיות מחדש אירועים כואבים מעברינו, להפחיד את עצמנו למוות באמצעות תחזיות קודרות, לקטול את עצמנו, להשוות את עצמנו באופן ביקורתי  ולא הוגן לאחרים, לגבש כללים ודפוסי פעולה שעלולים להסתבר כמגבילים או הרסניים.

גם ללא פעולת ה-mind   הקיום האנושי כרוך בלא מעט התנסויות מכאיבות. כולנו חווים תסכול, אכזבה, דחייה, כשלון ואובדן. כולנו חווים חולי,  פגיעות גופניות והזדקנות של הגוף. בבוא היום נחווה את מותם של אנשים יקרים לליבנו וכמובן את מותנו שלנו. גם רבים מהרגשות האנושיים, רגשות נורמאליים לחלוטין שכולנו חווים מעת לעת במהלך חיינו, כרוכים בלא מעט כאב - פחד, עצבות, אשמה, כעס, החמצה, קנאה , וזאת רק תחילת הרשימה.

ואם לא די בכל אלה, כעת נכנסת לתמונה התודעה, ה-mind, סוס פרא שמסוגל בכל רגע נתון לבעוט בחוזקה ולהעלות אל פני השטח כאב וצער. בזכות ה-mind ובזכות מנגנון השפה האנושית, אנחנו מסוגלים, ככה סתם בלי התרעה מוקדמת, לחוות מחדש רגע כואב, לשקוע בחרדה מפני העתיד, או ליפול למלכודת הרסנית של שיפוטיות עצמית (אני מכוער/שמנה/אשם/פריירית), גם אם באותו זמן ממש אנחנו מצויים בעיצומו של רגע משמח במיוחד.  

כולנו באותה סירה - אתם, אני, הפסיכולוג שלכם, מנהל הבנק, בר רפאלי, נוחי דנקנר, ביבי, כולם.  לא משנה כמה נוחים ומפנקים חיינו, בכמה שפע בורכנו, מספיק שניזכר באירוע כואב שעברנו, או שנעלה בעיניי רוחנו משהו רע שעלול לקרות בעתיד, או שנשפוט את עצמנו לחומרה, או שנשווה את מהלך חיינו למהלך חייו של מישהו שנתפס בעינינו כמוצלח יותר, והופ .... אנחנו כבר עמוק בתוך הכאב.

למרבה הצער רובם המכריע של בני האדם "מטפלים" בכאבים שלהם בדרכים לא יעילות. יתרה על כן, כשאנחנו חווים  מחשבות, רגשות ותחושות גופניים שמכאיבים לנו, אנחנו נוטים להגיב כלפיהם באופן שרק מוביל לפגיעה עצמית מתמשכת ומשמעותית עוד יותר.

אז מה עושים?

אחת השיטות היעילות ביותר, אם לא היעילה מכולן,  לטפל במכאובי הקיום האנושי, הומצאה, כך מסתבר, כבר לפני למעלה מ-2,500 שנים. באנגלית קוראים לה mindfulness , בשפת הפאלי sati, והמונחים הקרובים ביותר בשפה העברית הם 'תשומת לב' ו-'קשב'.

ה"קשב" איננו תהליך חשיבה. זהו תהליך מודעות באמצעותו מביאים נוכחות ותשומת לב לחוויית הרגע, לכל מה שמתרחש בגוף ובתודעה. במקום להיות לכודים במחשבות וברגשות הנלווים, פשוט מתבוננים בהם, מתבוננים בפתיחות, בגמישות ובסקרנות. גם כשהחוויה שמתרחשת עלינו  לא נעימה, קשה או מכאיבה, לא נלחמים בה ולא נמלטים.  במקום זאת סוקרים אותה, וחוקרים בתשומת לב כאילו היינו אנתרופולוג סקרן.

תוצאות מפתיעות

הפסיכולוגיה המערבית, על שלל האסכולות והמחקרים הנלווים, החלה לאחרונה להכיר ביתרונות הרבים הנגזרים מפיתוח יכולות הקשב ותשומת הלב. מסתבר שהקשב עוזר  לבני האדם לצאת ממוד "הטייס האוטומטי", מעיר אותם, מחבר אותם לעצמם ולעושר הטמון בחוויית החיים. ניתן להשתמש בקשב כדי להעמיק את היכרותנו עם עצמנו, להבין טוב יותר את הדרך בה אנו חושבים, מרגישים ומגיבים.  הוא מאפשר לפתח ולקיים קשרים משמעותיים עם האנשים הקרובים לליבנו, ואנחנו יכולים להשתמש בו באופן מודע כדי להשפיע על דפוסי ההתנהגות של עצמנו ולהרחיב את טווח התגובות שלנו לאירועים של החיים.  וזאת בעצם אמנות החיים (The Art of Living) -  דרך יעילה, בטוחה ובריאה לשפר את החוסן הנפשי שלנו  ולהגביר את מידת הסיפוק שאנו חשים בחיים.

  • Black Facebook Icon

  054-4998294  lavisegal@gmail.com

WhatsApp.png